Menu Hledání festivalů Kalendář festivalů

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 28.05.2019 - 01.07.2019

Místo konání: Ostrava a okolí

 

O festivalu

Na základě dosažených výsledků, úspěchů a zkušeností MHF Janáčkovy Hukvaldy a MHF Janáčkův máj, nyní u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka, sloučením vzniká jeden festival:

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA

Základní festivalovou osou budou Ostrava a Hukvaldy – místa úmrtí a narození Leoše Janáčka. Součástí festivalu budou i nadále koncerty ve vybraných městech a obcích Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu bude prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni, propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné a neprávem opomíjené. To vše v kontextu vývoje světové hudební kultury.

32 festivalových dní, 8 měst a 32 koncertů – to je nabídka letošního ročníku, ve kterém zazáří osobnosti jako například houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzystof Penderecki
a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek a Jan Simon, orchestry Camerata Salzburk a Litevský národní symfonický orchestr a další.

VÍCE INFORMACÍ

ZAHAJOVACÍ KONCERT, na počest 100. výročí vzniku Československa, otevře festival uvedením české tvorby. Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

Festival nabídne celkem 8 symfonických koncertů, z nichž jmenujme například tyto:

LITEVSKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR – Poprvé v Ostravě uvítáme první litevský symfonický orchestr. „Je pro nás ctí, že na přání festivalu nastudovali litevští hosté skladby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich provedení nejpopulárnější symfonie P. I. Čajkovského se zařadí mezi nejsilnější zážitky festivalu,“ dodává ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

 JANÁČKOVA FILHARMONIE A KRZYSTOF PENDERECKI – Legenda současné polské hudby Krzystof Penderecki přijíždí na festival podruhé, aby poprvé stanul před Janáčkovou filharmonií. Maestro nejen nastudoval skladbu Leoše Janáčka a uvede svého milovaného Beethovena, ale také doprovodí prezidenta festivalu houslistu Ivana Ženatého s mladou violistkou Kristinou Fialovou.

CAMERATA SALZBURG A CLEMENS HAGEN – Legendární orchestr z Mozartova Salzburku konečně v Ostravě. Se stylovým programem a vynikajícím violoncellistou Clemensem Hagenem, který hraje jen s těmi nejlepšími.

JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA, KUN-WOO PAIK A CHRISTIAN ARMING – Po letech se na festivalové pódium vrací, a to se svým bývalým orchestrem, Christian Arming, který si v Ostravě odbyl svůj šéfovský křest. Světová klavírní legenda přednese sólový part Rachmaninova populárního klavírního koncertu, zatímco první novodobé ostravské provedení Čajkovského 3. symfonie bude pro mnohé příjemným překvapením.

Mezi další výjimečné představení budou jistě patřit:

…A TO JSTE O JANÁČKOVI VĚDĚLI? – NEDĚLNÍ MATINÉ S BRUNCHEM – Po mimořádném úspěchu talk show Jiřího Vejvody pokračuje festival v nově vznikající řadě s vynikajícím znalcem Janáčkovy tvorby a života Jiřím Zahrádkou, který navíc dokáže složitou osobnost hukvaldského rodáka skvěle přiblížit úplně všem.

BALADA PRO BANDITU – Již 11. rok se hraje v brněnském divadle Husa na provázku skvělá inscenace hry dvojice Miloš Štědroň a Milan Uhde Balada pro banditu. Autoři souhlasili s úpravou hudební složky inscenace pro Jihočeskou filharmonii a v této verzi ji uvádíme v Hukvaldské oboře.

OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ – Málokterá opera patří do krásného prostředí hukvaldské obory tak jako Příhody lišky Bystroušky hukvaldského rodáka Leoše Janáčka. Humor, nadsázka, úžasný společný svět lidí a zvířat osloví malé i dospělé diváky.

JAZZOVÝ PODVEČER – Na festivalu již vystoupili špičkoví představitelé české jazzové scény – tu slovenskou představí letos skvělý soubor Bratislava Hot Serenaders. V roli speciálního hosta bude Milan Lasica.

BALETNÍ VEČER Balet Národního divadla Praha se vrací po mimořádném úspěchu festivalového představení „sólo pro tři“ v roce 2014 s novou inscenací jedinečného Petra Zusky. Jedním z hudebních tvůrců představení je slezský bard Jarek Nohavica.

ZÁVĚREČNÝ KONCERT nabídne krásné árie z českých oper, které zaznějí v podání dnes již světového pěvce Adama Plachetky, který si jako hosta pozval mladou sopranistku Evu Hornyákovou. Závěr festivalu ještě umocní dirigentské umění Roberta Jindry.

FESTIVAL V DATECH

Během 32 festivalových dní je v nabídce 32 koncertů:

8 Symfonických koncertů / 4 Komorní koncerty / 4 Recitály: klavírní, houslový, varhanní, harfový / 2 Vokální koncerty / 1 Baletní večer / 1 Sborový koncert / 1 Varhanní koncert /
1 Liturgický koncert / 1 Italské hudební nocturno / 1 Jazzový podvečer / 1 Operní představení / 1 Upravená hudební složka inscenace Balady pro banditu / 1 Dechová harmonie / 1 Árie ze 7 českých oper / 1 Nedělní matiné s brunchem / 1 Koncert vítězů 23. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně / 1 Koncert vítězných a oceněných prací GENERACE 2017 – Soutěže mladých talentů do 30 let / 1 Festivalový epilog – komorní slavnost

V 8 městech Moravskoslezského kraje:

Tradiční ostravské prostory jako koncertní sály DKMO, Janáčkovy konzervatoře, GONGu v DOV doplní prostory Hornického muzea v Landek parku nebo Vítkovický zámek. Hukvaldy nabídnou motta Hukvaldského hradu, Hukvaldskou oboru a prostory Janáčkovy rodné školy. Na své si přijdou i milovníci kostelních a sakrálních prostor, kteří budou moci navštívit kostel sv. Václava v Opavě, kostel sv. Bartoloměje v Kravařích, kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kostel sv. Mikuláše v Rychalticích, Červený kostel v Hlučíně a Pod zeleným dubem ve Starém Bohumíně.

A za pestrého doprovodného programu:

2 koncerty, 2 výstavy, 1 Muzikologická konference Janáčkiana a 9 divadelních představení.

Program

Program 2018 je k dispozici on-line zde.

Vstupenky

Vyberte si z programu koncerty a akce, kterých se chcete zúčastnit – zajistíme Vám na ně vstupenky. Cena vstupenek je uvedena v programu u každého koncertu. Pro objednání vstupenek vyplňte níže uvedený kontaktní formulář.

Vstupenky na koncerty zajišťujeme pouze v případě, že si objednáte ještě další službu (např. ubytování, letenky, transfer do hotelu apod.). Děkujeme za pochopení.

Oficiální www stránky

 

Cestovní a doplňkové služby

Letenka, transfer, pronájem automobilu

Potřebujete-li pro svou dopravu do České republiky letenky, nabídneme Vám možnosti leteckých spojení. Můžete také využít objednání transferů např. z letiště do hotelu nebo Vám zajistíme pronájem automobilu u renomovaných půjčoven.

Ubytování

Následující nabídka obsahuje hotely lepší kvality. Ve městě se nachází mnoho menších hotelů a penzionů. Neváhejte nám sdělit svá přání a nároky, pomůžeme Vám najít ubytování, které Vám bude vyhovovat.

Hotel Park Inn**** Hornopolní 3313/42, Ostrava

Hotel se nachází nedaleko centra Ostravy v blízkosti hudebních parkinn sálů Domu kultury a Janáčkovy konzervatoře. Pohodlné a stylové pokoje jsou klimatizovány, s wifi, dělené na kuřácké a nekuřácké. Restaurace nabízí mezinárodní i českou kuchyni. Hosté mohou bezplatně využít fitness a wellness, hotel disponuje prostorným parkovištěm.

Mamaison Business & Conference Hotel Imperial Ostrava Tyršova 6, Ostrava, 70138

Hotel nabízí své služby již více jak 100 let a svou polohou v centru imperialOstravy je vhodným ubytováním pro návštěvníky festivalu. V hotelu se nacházejí pohodlné a útulné pokoje, dvě restaurace, wellness, parkoviště.

Clarion Congress Hotel Ostrava**** Zkrácená 2703, 700 30 Ostrava – Zábřeh

Nově zrekonstruovaný hotel s největším kongresovým centrem clarionv Ostravě a na severní Moravě nabízí moderní pokoje s wifi připojením, nekuřáckou restauraci a wellness centrum. Nachází se v blízkosti ČEZ arény, koncertním místě ve Vítkovicích, s výborným dopravním spojením do centra (4km).

Harmony Club Ostrava*** 28. října 170, 709 00 Ostrava

Harmony Club Hotel Ostrava je nově zrekonstruovaný typický HarmonyClubměstský hotel s velmi výhodnou polohou nedaleko centra města Ostrava. Nabízí kvalitní a cenově dostupné ubytování v jednolůžkových pokojích, dvoulůžkových pokojích a pokojích typu manažer.

  • vlastní sociální zázemí, odhlučněná okna, LCD TV, Wi-Fi.

 

Doplňkový program

Nabídka programu pro Váš volný čas je orientační – neváhejte nám sdělit své zájmy a přání – rádi připravíme aktivity přesně pro Vás.

Ostrava je třetí největší město České republiky, které leží nedaleko polských a slovenských hranic, je srdcem Moravskoslezského kraje, na dohled od krásných Beskyd. Od poloviny 18. Století patřila Ostrava k významným důlním městům, kdy objev ložisek uhlí a navazující rozvoj železáren poznamenal další vývoj industriálního města. Těžba uhlí skončila v roce 1994. Dnes na místě uzavřených dolů vznikají hornická muzea a technické památky jsou velkým lákadlem ukazující významné průmyslové odvětví. Ostrava je ale také plná kultury a zábavy a nabízí mnoho atraktivit pro trávení volného času.

 

Pro poptání nabízených služeb vyplňte níže uvedený kontaktní formulář. Máte-li další přání, neváhejte nám je sdělit.

Poptávka je nezávazná, ozveme se Vám zpět s upřesněním cen a podmínek.

 

Banner ARCODIVA

Poptání vstupenek a doprovodných služeb

Vyplňte náš krátký formulář a uveďte, o co máte přesně zájemMám zájem o tyto služby: *