Menu Hledání festivalů Kalendář festivalů

Smetanova Litomyšl 15.06.2023 - 02.07.2023

Místo konání: Litomyšl a další místa v okolí

Hlavním lákadlem města Litomyšle je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

O festivalu

Více než šest desítek let, od roku 1949, je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplň tvoří nejen operní inscenace a koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy s dominantní vokální složkou. Stranou však nezůstává ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové a promenádní. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté, nejpřednější domácí sólisté, soubory a věhlasní dirigenti.
Centrem festivalového dění je nádherný areál zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pořady se konají zejména jako „open air“ v akusticky výtečném nádvoří s kapacitou až 1300 diváků, zakrytém unikátním výsuvným zastřešením, ale také v dalších sálech zámku, litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.
Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá vždy nevšedním zážitkem: kromě nápadité dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným „géniem loci“.

Program

Program 2023 bude dostupný on-line zde.

Vstupenky

Vstupenky jsou k zakoupení dle pokynů na festivalových webových stránkách.

Oficiální www stránky

 

Cestovní a doplňkové služby

Letenka, transfer, pronájem automobilu

Potřebujete-li pro svou dopravu do České republiky letenky, nabídneme Vám možnosti leteckých spojení. Můžete také využít objednání transferů např. z letiště do hotelu nebo Vám zajistíme pronájem automobilu u renomovaných půjčoven.

Ubytování

Kromě několika hotelů vyšší kvality se ve městě nachází mnoho menších ubytovacích zařízení jako jsou penziony a apartmány. Neváhejte nám sdělit svá přání a nároky, pomůžeme Vám najít ubytování, které Vám bude vyhovovat.

Rezervovat můžete také on-line zde.

Doplňkový program

Nabídka programu pro Váš volný čas je orientační – neváhejte nám sdělit své zájmy a přání – rádi připravíme aktivity přesně pro Vás.

Prohlídka města s průvodcem Poznejte historii i současnost města

Prohlídka města se zámeckým areál zapsaným na seznamu UNESCO začíná většinou na Smetanově náměstí u Morového sloupu, kde se zájemci dozví o historii i současnosti města. Dále se pokračuje přes náměstí k Radniční věži, Domu u Rytířů a dalších významných objektů města až do Klášterních zahrad. Na zámeckém návrší se průvodce většinou rozloučí a Vy můžete pokračovat prohlídkou zámku, Muzea domečků, panenek a hraček či dalšími zajímavými místy Litomyšle. Délka procházky s průvodcem cca 1 hod.

Cena se odvíjí od zvolené trasy, výkladového jazyka a počtu osob ve skupině

Smetanova výtvarná Litomyšl Ojedinělá galerie výtvarného umění

Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl vytvarnanejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění. Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem. Původně pouhá doprovodná akce si tak postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem, obohacujícím českou výtvarnou sezónu.
http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz

Co navštívit v Litomyšli Litomyšl stojí za návštěvu!
  • Zámecký areál UNESCO a klášterní zahrady u bývalého piaristického kláštera
  • Náměstí a historické budovy
  • Portmoneum – Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie, ukázky korespondence a drobná grafika.
  • Muzeum domečků, panenek a hraček
  • Nové Hrady u Skutče – Zámek, se často označuje za „České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn“. Je působivě zasazený do malebné krajiny na okraji Přírodního parku. Do zámeckého areálu se vstupuje monumentální bránou. První české muzeum cyklistiky.

 

Pro poptání nabízených služeb vyplňte níže uvedený kontaktní formulář. Máte-li další přání, neváhejte nám je sdělit.

Poptávka je nezávazná, ozveme se Vám zpět s upřesněním cen a podmínek.

Videa a hudební ukázky:

Banner ARCODIVA

Poptání vstupenek a doprovodných služeb

Vyplňte náš krátký formulář a uveďte, o co máte přesně zájemMám zájem o tyto služby: *